Nahoru
Domů Ordinační hodiny Materiály Ordinace 

Holýšovská pediatrie, s.r.o.

Ordinace praktického lékaře
pro děti a dorost

Příčná 236, 345 62 Holýšov
tel.: 774 491 141


info_outline aktuálně


schedule ord. hodiny
view_headline materiály


local_hospital ordinaceZpět

Materiály

Poslední aktualizace 22.2.2024

Na této stránce najdete:

V KOLIK HODIN VOLAT DO ORDINACE

KDYŽ NEZVEDÁME TELEFON

KDY NOSIT A VYZVEDÁVAT DOKUMENTY

TISKOPIS OŠETŘOVÁNÍ PŘI NEMOCI DÍTĚTE

TISKOPIS OŠETŘOVÁNÍ PŘI NEMOCI PEČUJÍCÍ OSOBY

OČKOVÁNÍ V NAŠÍ ORDINACI

 


 

V KOLIK HODIN VOLAT DO ORDINACE?

Můžete nás také kontaktovat na WhatsApp, který máme v pracovní době zapnutý na obrazovkách, a dle možností odpovíme. Pokud využijete Whatsapp mimo ordinační dobu, zprávy obvykle zpracujeme během následujícího pracovního dne.

1) Potřebujeme dnes vyšetřit

Volejte ordinaci brzy po 7:00. Ve čtvrtek po 10:00. Objednání pomáhá rozložit návštěvy, aby se zkrátilo čekání.

2) Potřebujeme telefonickou konzultaci či výsledky laboratnorního vyšetření

Volejte v konzultačních hodinách mezi 13:00 a 13:30.

4) Potřebujeme neakutní termín (prohlídka pro SŠ, autoškolu) nebo změnu termínu.

Využijte náš druhý telefon 774 943 052, bývá k dispozici mezi 12 a 14 hodinou.

 

NEMOHU SE DOVOLAT, CO DĚLAT?

V období vysoké nemocnosti může být pacientů i telefonátů hodně najednou. Volejte opakovaně nebo využijte WhatsApp. Ujistěte se také na našich stránkách, jestli nemáme dovolenou a kdo nás případně zastupuje.

 

KDY NOSIT A VYZVEDÁVAT DOKUMENTY

Dokumenty noste nejlépe mezi 7:00 a 7:30 nebo mezi 13:00 a 13:30, kdy nemusíme odbíhat od vyšetřování. Ve čtvrtek také po 16:00. Prosím pozor, některé dokumenty nelze potvrdit bez prohlídky a je potřeba se objednat.

A) Potvrzení pro MŠ, tábory a lyžařské výcviky.

Tyto je možné nosit bez zavolání, potvrzené bývají nejpozději do 1 týdne, prohlídka není potřeba.

B) Potvrzení způsobilosti ke studiu na střední škole , řidičský, svářečský a jiné průkazy

K vydání těchto posudků je nutná zdravotní prohlídka, prosím objednejte se.

C) Potvrzení způsobilosti k výkonu sportu.

Zde nás prosím vždy kontaktujte. K posudku je potřeba prohlídka a některé úrovně a druhy sportů posuzuje sportovní lékař. Obvykle je také potřeba EKG vyšetření.

 

 

TISKOPIS "ROZHODNUTÍ O POTŘEBĚ OŠETŘOVÁNÍ" PŘI NEMOCI DÍTĚTE

Postupujeme v souladu se Zákonem č. 187/2006 Sb. §68. Tiskopis vystavujeme ke dni, kdy vyšetřením zjistíme, že je dítě nemocné (v odůvodněných důvodech 3 dny zpětně). Tiskopis ukončujeme ke dni, kdy je dítě je zdravé (pomine důvod ošetřování).

 

Nejčastější dotazy:

 

1) Dítě je stále nemocné, ale již potřebuji do práce a pečovat bude jiná osoba. Je potřeba ukončit Tiskopis?

Do práce můžete jít, zaměstnavatel na zadní stranu formuláře pro ČSSZ poznamená, které dny jste pracovali. Tiskopis však ještě ukončit nemůžeme, protože dítě stále potřebuje péči.

 

2) Je Tiskopis nutné ukončit do 9 dní?

Tiskopis platí do uzdravení dítěte, což může trvat déle. Za jakou část z této doby se vyplácí ošetřovné určili zákonodárci a tiskopisy vyhodnocují pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Pravidla jsou dostupná na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/osetrovne. Lékař pouze konstatuje potřebu ošetřování, o nároku na ošetřovné nerozhoduje.

 

3) Má nárok na výplatu ošetřovného příbuzný na jiné adrese, babička, strýček, partner atd.?

Na tuto otázku nedokážeme odpovědět. Lékař předá zákonnému zástupci tiskopis se jménem dítěte, ošetřující osobu nevyplňuje. Kdo může čerpat ošetřovné určuje zákon, pravidla jsou popsána na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/osetrovne, případně můžete vznést dotaz na pracovníky call centra ČSSZ. Variant je mnoho, nemáme možnost vyhodnocovat konkrétní situaci a neradi bychom někoho uvedli v omyl.

 

4) Můžete mi napsat Tiskopis až od pozítří? Nemám teď v práci stejně směny.

Protože nám je uloženo rozhodnout o potřebě ošetřování dnem, kdy tuto skutečnost zjistíme, nemůžeme vyhovět. Zápis ve zdravotní dokumentaci musí odpovídat zápisu na tiskopisu.

 

5) Dnes jsme si po práci vyzvedli nemocné dítě ve škole. Je možné napsat Tiskopis až od zítřka, abychom nepřišli o den výplaty ošetřovného?

Tiskopis musíme vypsat ke dni, kdy zjistíme nemoc. Na tuto situaci pamatuje výše uvedený zákon, kde se v §40 odst. 2 mimo jiné uvádí: "...Vznikla-li potřeba ošetřování (péče) dnem, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná podpůrčí doba následujícím kalendářním dnem."

 

TISKOPIS "ROZHODNUTÍ O POTŘEBĚ OŠETŘOVÁNÍ" PŘI NEMOCI OSOBY JINAK PEČUJÍCÍ O DÍTĚ

Pokud onemocní pečující osoba (např. matka na mateřské či rodičovské), tiskopis vystavuje ošetřující lékař matky. Například matčin praktický lékař nebo lékař lůžkového oddělení, který matku shledal nemocnou. Situaci upravuje Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., zejména §68, §54 a §56. Registrující lékař dítěte do procesu nevstupuje.

Ošetřující lékař matky vyplní na první stranu formuláře její jméno. a zaškrtne možnost "nemůže pečovat o dítě, o které jinak pečuje".

Česká správa sociálního zabezpečení, na svých stránkách vysvětluje, že tiskopis vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla. Odkaz zde https://www.cssz.cz/osetrovne

 

JAKÁ PROVÁDÍME OČKOVÁNÍ

Povinná očkování hradí stát všem, včetně cizinců. Některá očkování jsou při splnění podmínek pojišťoven hrazena ze zdravotního pojištění (ZP). Ostatní očkování hradí pacient, ale informujte se u své pojišťovny, často část zpětně proplácí.

 

Očkování v 1. roce života

Rotaviry (hradí pacient) Vakcína se podává ústy od 6 týdnů věku, druhá následuje po 4 týdnech. Možnost nákazy je vyšší u kojenců, kteří mají sourozence. Aplikace jedné dávky stojí 1900,- KČ.
Hexavakcína (hradí stát) Povinné očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. proti tetanu, záškrtu, černému kašli, dětské obrně, žloutence B, Haemophillu influenzae b. Očkuje se nejčastěji 3 dávkami.
Pneumokoky (hradí ZP) Podmínkou úhrady z pojištění je aplikace prvních dvou dávek do 7 měsíce věku. Protože odstup je minimáně 2 měsíce, první dávku je třeba podat do 5 měsíce věku. Plná cena aplikace jedné dávky je 1800,- KČ, nejčastěji se aplikují 3 dávky.
Meningokok B (hradí ZP) Podmínkou úhrady z pojištění je aplikace první dávky do 12 měsíců věku. Plná cena aplikace jedné dávky je jinak 2200,- KČ. V tomto věku se aplikují 3 dávky.

 

Očkování ve 2. roce života

MMR (hradí stát) Povinné očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.
Meningokoky A,C,W,Y (hradí ZP) Podmínkou úhrady z pojištění je aplikace první dávky ve 2. roce věku (po dovršení 12 měsíců věků a před dovršením 24 měsíců). Plná cena aplikace je jinak 1450,- KČ, aplikuje se 1 dávka.

 

Po dovršení 5 let věku jsou děti přeočkovány jednou dávkou vakcíny proti tetanu, záškrtu a černému kašli, a jednou dávkou vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Jedná se o povinná očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. a jsou hrazená státem.

 

Po dovršení 10 let věku jsou děti přeočkovány jednou dávkou vakcíny proti tetanu, záškrtu, černému kašli a dětské obrně. Jedná se o povinné očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. a je hrazené státem.

 

Očkování mladistvých

HPV viry (hradí ZP) Vakcína proti lidkým papilomavirům způsobujícím genitální bradavice, rakovinu děložního číku, annu a jiná onemocnění. Podmínkou úhrady pojišťovnou je aplikace první dávky ve 13 letech (po dovršení 13 let věku a před dovršením 14 let věku).Plná cena aplikace jedné dávky je jinak 3300 KČ. Do 14 let se očkuje 2 dávkami, od 15 let 3 dávkami.
Meningokok B (hradí ZP) Podmínkou úhrady pojišťovnou je aplikace první dávky ve 14 letech (po dovršení 14 let věku a před dovršením 15 let věku). Plná cena aplikace jedné dávky je jinak 2200,- KČ. V tomto věku se obvykle aplikují 2 dávky.
Meningokoky A,C,W,Y (hradí ZP) Podmínkou úhrady pojišťovnou je aplikace první dávky ve 14 letech (po dovršení 14 let věku a před dovršením 15 let věku). Plná cena aplikace je jinak 1450,- KČ, aplikuje se 1 dávka.

 

Další důležitá očkování

Virus klíšťové encefalitidy (hradí pacient) Snižuje riziko závažného poškození zdraví při nákaze. Očkovat lze od 1 roku, doporučujeme již v předškolním věku, ale je možné začít kdykoli. Základní očkování sestává ze 3 dávek, následuje přeočkování po 3 letech a pak každých 5 let. Cena aplikace jedné dávky je 1050,- KČ do 15 let a 1150,- KČ pro pacienty starší 16 let.
Žloutenka A (hradí pacient) Očkování je možné od 1 roku věku. Doporučujeme ho ještě před školkou, ale je možné začít kdykoli. Cena aplikace jedné dávky je 1250,- KČ do 15 let a 1650,- KČ pro pacienty starší 16 let. Očkuje se 2 dávkami.
Plané neštovice (hradí pacient) Možné aplikovat od 1 roku, doporučujeme zejména starším dětem, které neprodělaly onemocnění. Cena aplikace jedné dávky je 1350,- KČ, očkuje se 2 dávkami.
Chřipka (hradí pacient) Virové onemocnění doprovázené vysokými teplotami, které se vracejí, kašlem, rýmou a průjmy. Virus mutuje a imunita rychle vyprchá, proto výrobci připravují každoročně nové vakcíny. Na podzim 2023 byla cena očkování 650 KČ u vakcíny aplikované injekčně a 850 KČ u vakcíny aplikované do nosu. U menších dětí, které ještě chřipku neprodělaly a nebyly ani očkovány, se obvykle podávají 2 dávky, ostatním pacientům 1 dávka.

ZPĚT NA OBSAH STRÁNKY