Poslední aktualizace 14.3.2024
KDY TELEFONOVAT
POTVRZENÍ A POSUDKY
OČKOVÁNÍ
TISKOPIS OŠETŘOVÁNÍ PŘI NEMOCI DÍTĚTE
TISKOPIS OŠETŘOVÁNÍ PŘI NEMOCI PEČUJÍCÍ OSOBY
Můžete nám také napsat na WhatsApp, který máme zapnutý na obrazovkách, a dle možností odpovíme. Pokud využijete Whatsapp mimo ordinační dobu, zprávy obvykle zpracujeme během následujícího pracovního dne.
Volejte ordinaci co nejdříve po 7:00. Ve čtvrtek po 10:00.
Volejte v konzultačních hodinách mezi 13:00 a 13:30.
Využijte náš druhý telefon 774 943 052, bývá k dispozici mezi 13 a 15 hodinou.
V období vysoké nemocnosti může být pacientů i telefonátů hodně najednou. Volejte opakovaně nebo využijte WhatsApp. Ujistěte se také na našich stránkách, jestli nemáme dovolenou a kdo nás případně zastupuje.
Dokumenty noste mezi 7:00 a 7:30 nebo mezi 13:00 a 13:30, ve čtvrtek po 16:00.
Formuláře noste sestřičce bez zavolání, potvrzené k vyzvednutí bývají nejpozději do 1 týdne, prohlídka není potřeba. Cena potvrzení je 200 Kč.
Je nutná zdravotní prohlídka, prosím objednejte se včas. Cena posudku je 600 Kč.
Cena posudku je 300 Kč, prohlídka je potřeba. Některé úrovně a druhy sportů posuzuje sportovní lékař. Obvykle je také potřeba zajistit si EKG vyšetření.
Je nutná zdravotní prohlídka, cena posudku je 600,- Kč.
Očkování v 1. roce života
Očkování ve 2. roce života
Přeočkování v 5 letech
Po dovršení 5 let věku jsou děti přeočkovány jednou dávkou vakcíny proti tetanu, záškrtu a černému kašli, a jednou dávkou vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Jedná se o povinná očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. a pacient nic nehradí.
Přeočkování v 10 letech
Po dovršení 10 let věku jsou děti přeočkovány jednou dávkou vakcíny proti tetanu, záškrtu, černému kašli a dětské obrně. Jedná se o povinné očkování podle vyhlášky č. 537/2006 Sb. a pacient nic nehradí.
Očkování mladistvých
Očkování v různém věku
Informujte se u své zdravotní pojišťovny, často část ceny očkování zpětně proplácí.
Postupujeme v souladu se Zákonem č. 187/2006 Sb. §68. Tiskopis vystavujeme ke dni, kdy vyšetřením zjistíme, že je dítě nemocné (v odůvodněných důvodech 3 dny zpětně). Tiskopis ukončujeme ke dni, kdy je dítě je zdravé (pomine důvod ošetřování).
Nejčastější dotazy:
1) Dítě je stále nemocné, ale již potřebuji do práce a pečovat bude jiná osoba. Je potřeba ukončit Tiskopis?
Do práce můžete jít, zaměstnavatel na zadní stranu formuláře pro ČSSZ poznamená, které dny jste pracovali. Tiskopis však ještě ukončit nemůžeme, protože dítě stále potřebuje péči.
2) Je Tiskopis nutné ukončit do 9 dní?
Tiskopis platí do uzdravení dítěte, což může trvat déle. Za jakou část z této doby se vyplácí ošetřovné určili zákonodárci a tiskopisy vyhodnocují pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Pravidla jsou dostupná na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/osetrovne. Lékař pouze konstatuje potřebu ošetřování, o nároku na ošetřovné nerozhoduje.
3) Má nárok na výplatu ošetřovného příbuzný na jiné adrese, babička, strýček, partner atd.?
Na tuto otázku nedokážeme odpovědět. Lékař předá zákonnému zástupci tiskopis se jménem dítěte, ošetřující osobu nevyplňuje. Kdo může čerpat ošetřovné určuje zákon, pravidla jsou popsána na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/osetrovne, případně můžete vznést dotaz na pracovníky call centra ČSSZ. Variant je mnoho, nemáme možnost vyhodnocovat konkrétní situaci a neradi bychom někoho uvedli v omyl.
4) Můžete mi napsat Tiskopis až od pozítří? Nemám teď v práci stejně směny.
Protože nám je uloženo rozhodnout o potřebě ošetřování dnem, kdy tuto skutečnost zjistíme, nemůžeme vyhovět. Zápis ve zdravotní dokumentaci musí odpovídat zápisu na tiskopisu.
5) Dnes jsme si po práci vyzvedli nemocné dítě ve škole. Je možné napsat Tiskopis až od zítřka, abychom nepřišli o den výplaty ošetřovného?
Tiskopis musíme vypsat ke dni, kdy zjistíme nemoc. Na tuto situaci pamatuje výše uvedený zákon, kde se v §40 odst. 2 mimo jiné uvádí: "...Vznikla-li potřeba ošetřování (péče) dnem, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná podpůrčí doba následujícím kalendářním dnem."
Pokud onemocní pečující osoba (např. matka na mateřské či rodičovské), tiskopis vystavuje ošetřující lékař matky. Například matčin praktický lékař nebo lékař lůžkového oddělení, který matku shledal nemocnou. Situaci upravuje Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., zejména §68, §54 a §56. Registrující lékař dítěte do procesu nevstupuje.
Ošetřující lékař matky vyplní na první stranu formuláře její jméno. a zaškrtne možnost "nemůže pečovat o dítě, o které jinak pečuje".
Česká správa sociálního zabezpečení, na svých stránkách vysvětluje, že tiskopis vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla. Odkaz zde https://www.cssz.cz/osetrovne
ZPĚT NA OBSAH STRÁNKY